BİLGİ BANKASI

Treyler Nedir?

Treyler , motorlu bir taşıt tarafından çekilen ve taşıyacağı yükün özelliklerine has bir şekilde tasarlanıp imal edilen en az bir dingili ve çekildiği taşıta çeki oku, döner tabla, kanca vb adlarla tanımlanan bir bağlantı aygıtı aracılığı ile bağlanan yük taşıma amaçlı karayolu taşıt aracıdır.

Treyler , motorlu bir taşıt tarafından çekilen ve taşıyacağı yükün özelliklerine has bir şekilde tasarlanıp imal edilen en az bir dingili ve çekildiği taşıta çeki oku, döner tabla, kanca v.b adlarla tanımlanan bir bağlantı aygıtı aracılığı ile bağlanan yük taşıma amaçlı karayolu taşıt aracıdır. Treyler; Özetle yarırömork olarak isimlendirdiğimiz en az 1 dingilli ve "Çekici" ile çekilerek (bir kısmı da taşınarak)hareket edebilen yük taşıma aracıdır.

Treylerlerin ebat ve seyir şartlarında Karayolları Trafik Yönetmeliği tarafından belirlenmektedir. Lowbed olarak tanımlanan iş makinaları ve bölünemez büyüklükteki yüklerin nakliye edilebilmesi için kullanılan araçlardır.

Treylerler taşımacılık sektöründe yaygın olarak dorse adı ile tanımlanır. Dorse aslında, Amerika’da üretilmiş “Dorsey Trailers” adı verilen treylerlerin marka adıdır. Ülkemizde dorse kelimesi literatüre kullanım kolaylığından dolayı geçmiştir.

Treylerler, tehlikeli maddelerde dahil olmak üzere her türlü ağır yükü taşıyabilme ve nakliye edebilme kapasitesine sahip araçlardır.

Treyler çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi için Cangül Treyler iletişim kısmında bulunan bilgilerden firmamıza ulaşabilirsiniz.