BİLGİ BANKASI

Dorse Nedir?

Dorse treyler, çekicin arkasına bağlanmış bir araç veya kasa olarak bilinir. Bu tür treylerler genellikle yük taşımacılığı için kullanılır. Dorse treylerler kamyonların arkasına bağlanır ve kamyonların taşıma kapasitesini arttırmak için kullanılır. Örneğin, bir kamyonun taşıyabildiği yük miktarını arttırmak için bir dorse treyler kullanabilirsiniz. Dorse treylerler, farklı tipleri, özellikleri ve kapasiteleri ile mevcuttur ve yük taşımacılığı için en uygun olanı seçmek için deneyimli bir nakliyeciye ihtiyaç duyulabilir.

Dorseler, genellikle karayolu üzerinde seyir halindeyken tır ya da kamyona bağlı olarak gördüğünüz ekstra taşıyıcı araçlardır. Diğer bir deyişle ağır yükleri taşıması veya aktarması gereken araçlar için ek bir destektir. Çünkü kamyonlar, yükü taşımak için dorselere ve römorklara ihtiyaç duyar. Ancak her biri farklı yük kapasitesine ve farklı bir amaca sahiptir. Bir dorsenin tekerlekleri vardır, ancak motoru yoktur. Bu nedenle, işlevsel olması için motoru olan bir araca bağlanması gerekir. Modelleri sayesinde taşınacak yükün türüne göre doğru dorse seçilebilir. Örneğin güneş ışığından korunması gereken herhangi bir yükü taşımanız gerekiyorsa kapalı bir dorse sizin için uygun olacaktır. Benzer şekilde, zaten bir konteynerda bulunan yükü taşımanız gerekiyorsa sal dorse sizin için ideal olacaktır.

Dorse aslında, Amerika’da üretilmiş “Dorsey Trailers” adı verilen treylerlerin marka adıdır. Ülkemizde dorse kelimesi literatüre kullanım kolaylığından dolayı geçmiştir.